Zaułek koszmarów Online

Nightmare Alley
Zaułek koszmarów online

Ewokacja ukochanych starych filmów klasy B Del Toro zapewnia mnóstwo kinowej przyjemności i można poczuć smak, z jakim podchodzi do teatralnych objawień trzeciego aktu. Ale w przeciwieństwie do jego filmu Crimson Peak z 2015 roku , który rezonował ze zwrotem „duchy są prawdziwe”, potwory z Nightmare Alley są dziełem człowieka – produktem ubocznym poczucia winy i chciwości w gnijącym świecie dotkliwie pozbawionym duchowości. Del Toro nie boi się też dokończyć tej opowieści do jej ponurego zakończenia, szczęśliwie pozostawiając publiczność w szczególnie odludnym miejscu, bez uciekania się do oklepanych, odkupieńczych kodów.

Znakomity projekt scenografii Tamary Deverell i imponujące zdjęcia Dana Laustsena są uzupełnione soczystą muzyką Nathana Johnsona – zastępcy Alexandre’a Desplata – który naprawdę wymyśla towar (sprawdź Lilith’s Revenge na albumie ze ścieżką dźwiękową) .

Wiele lat temu porównałem Del Toro do Orsona Wellesa, filmowca, który instynktownie rozumiał hipnotyczną moc kina, która olśniewa, zachwyca i oszukuje. W oparciu o Nightmare Alley , który jest obdarzony czymś więcej niż odrobiną zła, jest to porównanie, przy którym nadal stoję.

2h 30m 2021

Życzymy miłego seansu!