Napoleon Cały film Oglądaj Online na Fili cc

Napoleon
Napoleon online

Nocna ulewa sprawiła, że ​​pola były podmokłe i Napoleon zamiast uderzyć o dziewiątej, jak planował, wstrzymał się do południa, dając Prusom kluczowy czas na dotarcie do Wellington jako wsparcie.

Napoleon był zmęczony. On był chory. Był dziwnie apatyczny i odmawiał samodzielnego zbadania części pola bitwy. Michael Broers, badacz Napoleona w Oksfordzie, powiedział mi: „Prawdziwe pytanie nie brzmi tak bardzo: Dlaczego przegrał? ale jak, u licha, kiedykolwiek pomyślał, że może wygrać?

W 2020 roku Broers oceniał esej studenta, gdy zadzwonił do niego asystent w biurze Ridleya Scotta z wyjaśnieniem, że reżyser planuje nakręcić epicki film o Napoleonie z Joaquinem Phoenixem w roli głównej.

Wezwany do siedziby Scotta w Londynie – wypełniony rekwizytami filmowymi, przypominał Broersowi jaskinię Aladyna – profesor doradzał Scottowi we wszystkim, od motywacji cesarzowej Józefiny po to, czy Napoleon był leworęczny.

(Nie był). Scotta szczególnie interesowały bitwy, zarówno z praktycznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. „Widział na poziomie oczu” – wspomina Broers. „Jego Waterloo było jak diorama”.

W pewnym momencie Broers narysował mu mapę, a reżyser studiował ją jak zatwardziały generał przygotowujący się do bitwy – którym w pewnym sensie był. „On sam nie jest nienapoleoński” – stwierdził Broers. „Kiedy tam jest, dowodzi i masz do niego pełne zaufanie. On to rozdaje i może to znieść.

2h 38m 2023